Apevia JUPITER800W Jupiter 800W 80 Plus Bronze Certified Active PFC ATX Gaming Power Supply, Supports Dual/Quad Core CPUs, SLI/Crossfire/Haswell
★★★★★ 5.0 52 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ecuadorfundas.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Apevia Jupiter series power supply is 80 Plus Bronze certified. It offers spellbinding performance for high-end PC gaming rigs and extreme systems that demand the most reliable and efficient energy source. This versatile PS supports NVidia SLI, as well as ATI crossfire and Haswell. The Jupiter series is also ideal for dual and quad core CPUs. The thermally controlled automatic sensor regulates fan speed while reducing noise. And a powerful 135mm black fan delivers outstanding ventilation.• Model No.: JUPITER800W • Max. Power : 800W • Material : Metal • Color : Black • Switches : Additional Power Switch 115/230 Volt Selector Switch (1)Product Features: • 80 Plus Bronze Certified • Universal AC Input by Active PFC (99% PF Typical) • Cosmic Black Casing • Supports Single 12V Output for Higher Power Usage • Supports ATX 12V 2.3 Version • Supports Dual/Quad Core CPUs • Supports SLI, Crossfire & Haswell • Automatic Thermally Controlled 135mm Black Fan • All Cables are Sleeved • Heavy Duty Protections Including OVP (Over Voltage Protection), OPP (Over Power Protection), UVP (Under Voltage Protection) and SCP (Short Circuit Protection) • Double Forward Converter Design (2) Connectors • 1 x 20/24pin Main Power • 4 x 8(6+2)Pin PCI Express • 1 x P8(4+4P) ESP 12V • 4 x 4Pin Peripheral • 4 x Serial ATA • 1 x Floppy (3) Input • Voltage Ranges:115V/230V • Input Freguency:60Hz/50Hz (4)Output • +3.3V@20A, +5V@20A, +12V@58A, -12V@0.3A, +5Vsb@2.5A (5) Operating Temperature: The Power Supply Should be Operated in an Ambient Temperature of 0°C to 40°C (6) Overall Performance: • Total Output Power: Full Load at Normal Line Input Voltage. • Hold up Time: 17ms at Full Load normal Line Input Voltage. • Switching Frequency: 50KHz at Normal Line Input. For safety, do not overload, abuse or modify the power supply unit. Use of this unit for Bitcoin Mining is not suggested since it will shorten the life and cause failures of power supply. Use for mining purposes is not covered by warranty.
  • Apevia JUPITER800W Jupiter 800W 80 Plus Bronze certified active PFC ATX Gaming power supply.
  • Connectors: 1 x 20/24pin main power, 1 x p8(4+4p) esp 12V, 4 x SATA + 4 x 8(6+2)pin PCI-E, 4 x peripheral, 1 x floppy. Supports single 12V output for higher power usage
  • Auto-thermally controlled 135mm black fan. Output: +3. 3V@20a, +5V@20A, +12v@58a, -12V@0. 3a, +5Vsb@2. 5a.
  • Supports ATX 12V 2. 3 Version. Supports Dual/Quad Core CPUs. Supports SLI/Crossfire/ Haswell. All sleeved cables.
Brand Apevia
Series JUPITER800W
Voltage 45 Volts
Item Weight 4.64 pounds
Manufacturer Apevia Corp
Item model number JUPITER800W
Product Dimensions 6.2 x 9 x 3.4 inches
Item Dimensions LxWxH 6.2 x 9 x 3.4 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
52 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (47)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)