2 Pack FC12T9/DL 32W T9 Circline Fluorescent Light Bulb, 6500K Daylight, 12 Inch Round Fluorescent Bulb, G10q 4 Pin Base, Circular Replacement Tube
★★★★★ 4.7 66 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ecuadorfundas.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • FC12T9 Circline Light Bulb: 2 Pack 12 inch 32 watts T9 round fluorescent replacement bulbs with G10q 4 pin base.
  • Spectfications: T9 circline fluorescent bulb is 2250 Lumens output, CCT 6500K daylight, CRI 80+.
Shape Tubular(T)
Wattage 32 watts
Bulb Base GY4
Brand Name Wesome Lighting
Brightness 2250 Lumen
Efficiency 69.4 lumens/watt
Light Type Fluorescent
Model Name FC12T9/DL
Unit Count 2.0 Count
Light Color Daylight White
Model Number FC12T9/DL
Power Source Corded Electric
Material Type copper
Control Method App
Bulb Shape Size FC12
Controller Type Push Button
Number of Items 2
White Brightness 2250 Lumens
Color Temperature 6500 Kelvin
Light Source Type Fluorescent
Power Consumption 32 Watts
Additional Features High Efficiency, Long Lasting
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Source Wattage 32 Watts
Color Rendering Index 80
Item Dimensions W x H 12"W x 1"H
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Kitchen, Bathroom, Ceiling Fan
Accepted Voltage Frequency 100 to 120 Volts and 60 Hertz
Light Source Operating Life 16000 Hours
Incandescent Equivalent Wattage 173 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
66 ratings | 27 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (57)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (7)